Dwarka: Zatopione starożytne miasto w Indiach
Mówi się, że starożytne indyjskie miasto Dwarka zatonęło pod Morzem Arabskim. Teraz podwodni archeolodzy szukają fundamentów murów miejskich, aby udowodnić jego istnienie.
Jedno z siedmiu świętych centrów pielgrzymkowych w Indiach, miasto Dwarka ma nie tylko znaczenie religijne, ale także archeologiczne. Starożytne wcielenie miasta, określane w eposie Mahabharata jako starożytne królestwo Kryszny, rozciągało się na prawie 84 km jako ufortyfikowane miasto, w którym spotykają się rzeka Gomti i Morze Arabskie. Zgodnie z tekstem, starożytne miasto zostało zatopione pod Morzem Arabskim po śmierci Kryszny.
W drugiej połowie ubiegłego wieku archeolodzy podjęli próby znalezienia fizycznych dowodów zatopionego miasta u wybrzeży współczesnej Dwarki, aby móc udowodnić jego istnienie ponad wszelką wątpliwość. W rezultacie pod wodą odkryto wiele artefaktów, takich jak kamienne bloki i filary; jednak dokładny wiek tych znalezisk jest nadal przedmiotem dyskusji. Obecnie archeolodzy planują podwodne wykopaliska w poszukiwaniu fundamentów starożytnych murów miejskich. Jeśli znajdą dokładną lokalizację osady, będzie to miało ogromne znaczenie historyczne dla Indii.
Szacuje się, że Dwarka w Indiach powstała 9000 lat p.n.e.